Na czym tak właściwie polega rozwód?
Jest to nic innego jak czynność polegająca na trwałym rozwiązaniu ważnego związku małżeńskiego przez instytucję sądową na życzenie jednego, tudzież obojga współmałżonków. Rozwód można uznać za jedną z okoliczności bezpośrednio kończących małżeństwo. Tego typu decyzja niesie za sobą jednak wiele formalności. Wynika to przede wszystkim z faktu, że warunkiem orzeczenia rozwodu przez sąd jest klarowne ustalenie, iż pomiędzy małżonkami doszło do znaczącego rozkładu pożycia. Natomiast cała procedura rozpoczyna się od wniesienia przez którąś ze stron, lub obydwie pozwu o rozwód.
W jaki sposób można złożyć takowy pozew?
Jest to dość prosta, lecz niezwykle monotonna inicjatywa, zwłaszcza dla osób nieprzepadających za papierologią. Przede wszystkim należy skompletować specjalny dokument zawierający precyzyjne oznaczenie pozwu, oznaczenie konkretnego sądu do którego chcemy pozew złożyć, oznaczenie obu stron przyszłego postępowania (w tym miejscu konieczne jest podanie imion, nazwisk, aktualnych adresów zamieszkania i numerów PESEL), oznaczenie określające czy powód składający pozew żąda rozwodu z orzeczeniem o winie drugiego małżonka, tudzież bez jej orzekania, pełnowymiarowe i co najważniejsze w pełni wyczerpujące uzasadnienie w jaki sposób doszło do rozkładu pożycia małżeńskiego, oznaczenie pełnomocnika, oraz dowód potwierdzający uiszczenie opłaty od złożenia pozwu i pełnomocnictwa. Ponadto wymagane jest dołączenie odpisu aktu zawarcia małżeństwa, a także skróconych aktów urodzenia dzieci (w przypadku jeżeli małżonkowie je posiadają). Ponadto w zależności od żądań obu stron postępowania konieczne może się okazać dołączenie między innymi wniosku dotyczącego władzy rodzicielskiej, czy wniosku o nałożenie na byłego małżonka konieczności płacenia alimentów.
Skompletowany już pozew rozwodowy przygotowujemy w trzech oddzielnych kopiach. Następnie należy go złożyć w sądzie okręgowym, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. No i to już właściwie koniec całej procedury. Wystarczy już tylko wyczekiwać ustalenia terminu pierwszej rozprawy.