Postęp technologiczny zwiększa zapotrzebowanie na gadżety na każdym etapie naszego życia. Właściciele smartfonów ufają temu urządzeniu w rozmowach osobistych i służbowych, korespondencji SMS i komunikacji za pomocą różnych aplikacji. Zdjęcia, filmy i inne pliki, które nie są przeznaczone dla ciekawskich oczu, są przechowywane w pamięci urządzenia, dlatego ważne jest, aby zadbać nie tylko o to, by smartfona nie zgubić, ale także o ochronę znajdujących się na nim danych. Jak zrozumieć czy telefon jest podsłuchiwany, jak wykryć opragramowanie szpiegowskie w telefonie, jak go wyłączyć i uniknąć go w przyszłości?
Jak odbywa się podsłuch telefoniczny?
Najpierw zdefiniujmy, czym jest opragramowanie szpiegowskie w telefonie. To nie tylko podsłuchiwanie rozmów telefonicznych, ale także pełny dostęp do czatów, nagrań i wszystkich plików, programów i procesów na urządzeniu mobilnym. Mówiąc najprościej, przestępca uzyskuje dokładnie taką samą kontrolę nad urządzeniem, jak jego właściciel, co oznacza, że szystkie profile w mediach społecznościowych i nawet konta bankowe są zagrożone.
Jednocześnie uzyskanie dostępu do smartfona nie jest takie trudne. Dopiero w filmach napastnicy używają drogiego sprzętu i specjalnych systemów, z którymi mogą pracować tylko specjaliści. W rzeczywistości obecnie takie urządzenia są używane niezwykle rzadko i głównie przez służby specjalne, aby chronić się przed przestępcami.
Zwykli oszuści najczęściej robią to, instalując złośliwe oprogramowanie obsługujące zdalne sterowanie.
Jak sprawdzić, czy telefon jest podsłuchiwany
Musisz wiedzieć, jak i kto mógł się z nim połączyć. Istnieją trzy sposoby:
1. Oszuści instalują w telefonie szpiegowskie oprogramowanie. Dzięki komunikacji bezprzewodowej i specjalnym programom do hakowania urządzeń użytkownik na prawie każdym poziomie może korzystać z tej metody. Korzystając z niektórych rodzajów wirusów, przestępcy mogą kraść i niszczyć dane osobowe właściciela smartfona oraz inne informacje przechowywane w telefonie. Jak takie oprogramowanie może pojawić się na naszym urządzeniu?
– za pośrednictwem wiadomości MMS;
– przez internet mobilny;
– przez Bluetooth;
– przez połączenie Wi-Fi;
– gdy właściciel podłączy smartfon do komputera.
Programy hakerskie mogą włączyć mikrofon, a przestępca otrzyma informacje będąc w promieniu stu metrów od właściciela telefonu.
2. Podsłuch telefonów za pomocą specjalnych urządzeń mobilnych. Takie systemy zwykle składają się z komputera lub laptopa oraz dwóch telefonów ze specjalnymi modyfikacjami. Niektórym wydaje się, że taki sprzęt jest łatwy w obsłudze i dostępny dla niemal każdego użytkownika, ale jednak tylko specjalista może obsługiwać taki sprzęt, a koszt systemu może sięgnąć nawet kilkaset tysięcy dolarów.
3. Do podsłuchów wykorzystywane są specjalne systemy, cena których zaczyna się od kilkuset tysięcy dolarów i jest to jedna z najdroższych metod. Taki sprzęt jest sprzedawany nielegalnie. Mogą mu służyć wyłącznie osoby z wykształceniem zawodowym i doświadczeniem. Ta metoda służy do słuchania rozmów innych osób w czasie rzeczywistym.
Jak zrozumieć że twój telefon jest na podsłuchu?
Nie jest tak trudno określić, że twój telefon jest na podsłuchu, należy dokładnie sprawdzić swój telefon i zwrócić uwagę na pewne szczegóły.
Główne oznaki podsłuchu telefonu
– Niezwykłe dźwięki podczas rozmowy, w postaci echa lub trzaski w głośniku, mogą potwierdzić fakt podsłuchu.
– Dźwięki w postaci bulgotania w pobliżu elektroniki, na przykład głośników komputerowych, telewizora czy odtwarzacza. Taka ingerencja jest naturalna w momencie aktywnego użytkowania smartfona. W przypadku zakłóceń, gdy telefon jest bezczynny, jest powód do myślenia.
– Nagrzewanie baterii telefonu, gdy nie jest używany. Taki problem może wskazywać na awarię smartfona lub działanie ukrytych programów.
– Bateria rozładowuje się niezwykle szybko. Spadek pojemności baterii po kilku latach użytkowania jest zjawiskiem powszechnym i naturalnym, ale jeśli zdarzy się to w przypadku nowego telefonu, to pośrednio świadczy o ciągłym nagrywaniu rozmów.
– Spontaniczne włączanie lub wyłączanie, ponowne uruchamianie telefonu, ponowna rejestracja w sieci. Obecność takich objawów to znak, że telefonem można sterować bez wiedzy właściciela.
– W niektórych przypadkach w smartfonach obsługujących dwie karty SIM może pojawić się nieznany operator telekomunikacyjny, oznaczony numerami.
Jak samodzielnie wykryć oprogramowanie szpiegowskie w telefonie?
Za pomocą kodu lub kombinacji cyfr
Najbardziej dostępną metodą podsłuchu jest przekazywanie połączeń. Nie można zdalnie aktywować przekierowania połączeń i danych, ale w przypadku dostępu do twojego telefonu podsłuchiwacz może zrobić wszystko bardzo szybko.
1. Wpisując na telefonie specjalną kombinację kodu – *#21#, a następnie naciskając przycisk “Zadzwoń”, można uzyskać informacje o przekazywaniu swoich danych takich jak połączenia lub wiadomości SMS.
W przypadku przekierowania zainstalowanego bez wiedzy właściciela telefonu możena wywnioskować, że telefon jest podsłuchiwany. Wyjątkiem, oczywiście, mogą być numery usług operatora komórkowego.
2. Za pomocą kodu *#62# można dowiedzieć się, na jaki numer są przekazywane informacje.
3. Kod *#33# pomoże dowiedzieć się, czy są blokowane funkcje SMS, MMS.
4. Połączenie ##002# i przycisku “Zadzwoń” pozwala wyłączyć przekazywanie wszystkich danych w telefonie.
5. Połączenie *#33# i przycisku “Zadzwoń” pozwala włączyć lub wyłączyć funkcję blokowania SMS i MMS, a także pokazuje informacje o wszystkich kontaktach na czarnej liście.
6. W przypadku iPhone kombinacja *#67# i przycisk “Zadzwoń” pomoże znaleźć numer ustawiony do przekierowania.
Sprawdzanie telefonu za pomocą popularnych programów
Istnieje wiele programów na smartfony, które mogą pomóc w ustaleniu, czy bieżąca rozmowa jest podsłuchiwana przez kogoś:
1. Darshak jest w stanie wykryć aplikacje, które potajemnie wysyłają wiadomości w formacie tekstowym, czyli bez wiedzy użytkownika.
2. Android IMSI Catcher Detector to aplikacja dla zaawansowanych użytkowników, której nie ma w Google Play.
3. CatcherCatcher – funkcjonalność jest podobna do Androida IMSI-Catcher Detector.
4. EAGLE Security FREE analizuje lokalizację smartfona i identyfikuje stacje. Dodatkowo możliwe jest uzyskanie informacji o aplikacjach, które potajemnie korzystają z kamery lub mikrofonu, a także możliwość ograniczenia dostępu do zdjęć i filmów.
5. Paranoia Access monitoruje i ostrzega użytkownika, gdy kamera, mikrofon lub GPS są włączone. Ponadto program monitoruje izolację klientów w sieci WiFi, regularnie czyści schowek z danych o numerach telefonów, hasłach, numerach kart, które zostały wcześniej skopiowane.
6. Ani Spy Mobile
Program monitoruje i usuwa oprogramowanie szpiegujące z telefonu komórkowego. Aplikacja wysyła powiadomienia o wszystkich procesach w tle w telefonie.
7. Antystalker
Działa w tle i powiadamia właściciela smartfona, gdy inne aplikacje używają aparatu lub mikrofonu telefonu i przez jaki czas.
8. Spyware – Spy Scanner
Program chroni i usuwa oprogramowanie szpiegujące z telefonu.
Warto dodać, że programy stworzone do weryfikacji i bezpieczeństwa są kompatybilne tylko z nowoczesnymi smartfonami. Niestety nie można ich zainstalować na zwykłe telefony komórkowe. A dzięki specjalnemu oprogramowaniu zabezpieczającemu właściciele smartfonów będą mogli chronić dane osobowe i rozmowy przed obcymi.
W przypadkach, w których powyższe metody nie pasują, nie rozwiązują problemów i nie pozbywają poczucia, że telefon jest na podsłuchu, można skontaktować się z usługodawcą w celu uzyskania pomocy. Firmy telekomunikacyjne muszą posiadać sprzęt do testowania linii.
W internecie można również znaleźć specjalistów firm zajmujących się techniczną ochroną informacji, które pomogą rozwiązać problem.
Z policją należy skontaktować się w ostateczności, dopiero wtedy kiedy są dowody na prowadzenie działalności szpiegowskiej przeciwko tobie.
Smartfon to najlepszy przyjaciel człowieka, strażnik jego tajemnic i niezawodny pomocnik. Przechowuje wszystkie rozmowy osobiste i służbowe, korespondencję, listy, zdjęcia, filmy i nagrania dźwiękowe, które wyraźnie nie są przeznaczone dla osób nieuprawnionych. A wszystko to jest stale na wyciągnięcie ręki, dzięki czemu masz szybki dostęp do potrzebnych informacji. Ale wszystko to jest tak dobre, dopóki informacje w nim przechowywane nie staną się dostępne dla nieznajomych. Aby zminimalizować ryzyko zhakowania telefonu, eksperci nalegają na przestrzeganie kilku zasad:
Zasady bezpieczeństwa
1. Terminowa aktualizacja systemu operacyjnego smartfona.
2. Kod PIN ma być włączony również na karcie SIM, nie tylko na smartfonie. Zapewni to dodatkową ochronę przed włamaniami do telefonu i instalacją oprogramowania szpiegującego.
3. Ustawinie dwuetapowej weryfikacji w aplikacjach.
4. Nie pobierajcie aplikacji z niezweryfikowanych źródeł, a tylko z Google Play Market lub App Store.
5. Zaleca się usunięcie ze smartfona tych aplikacji, których nie używano już od dłuższego czasu, ponieważ nadal przesyłają dane ze smartfona na serwery innych firm.
6. Należy sprawdzić do jakich informacji mają dostęp zainstalowane już aplikacje: kamera, mikrofon, galeria. W razie niepotrzebnych fukcji blokujemy je.
7. Korzystaj z alternatywnych narzędzi komunikacyjnych. W wielu przypadkach usługi komunikacji online, takie jak Telegram, mogą być bezpieczniejsze niż zwykła rozmowa telefoniczna.
8. Wyłącz telefon, gdy nie jest używany. Spowoduje to przerwanie nieprzerwanego dostępu do wiadomości tekstowych i rozmów telefonicznych. Niektóre programy szpiegujące nie pozwalają na wyłączenie telefonu komórkowego i jest to również dobry sposób na ustalenie, czy jest on podsłuchiwany.
9. Wyłącz GPS, gdy go nie używasz.
10. Wyłącz funkcję Bluetooth, gdy nie jest używana. Połącz się przez Bluetooth tylko z urządzeniami osób, które znasz.
I oczywiście nie powinniśmy podejmować pochopnych działań, które pomogą oszustom uzyskać dostęp do naszych urządzeń. W szczególności lepiej nie łączyć się z niezabezpieczonymi lub nieznanymi sieciami bezprzewodowymi, nie otwierać podejrzanych linków i listów, nie patrzeć na zdjęcia i kody QR wysyłane przez nieznanych użytkowników.