Poszukiwanie osób przez prywatnego detektywa

Poszukiwanie osób to proces skomplikowany i żmudny, wymagający dużej wiedzy, sprawności i doświadczenia. Sprawy tego typu zawsze wiążą się z ogromnym stresem oraz głęboką traumą dla najbliższych osoby zaginionej.

 

W jakich sprawach pomoże detektyw?

Poszukiwanie osób zaginionych to nie tylko przypadki uprowadzeń dla okupu. Poniżej przedstawiamy najczęstsze sytuacje, w których zwracamy się do prywatnego detektywa się o pomoc w odnalezieniu osób

Porwania rodzicielskie

Szczególnie trudną sytuacją są porwania rodzicielskie. W praktyce mamy do czynienia z dwoma rodzajami uprowadzeń. Pierwsze z nich mają miejsce tuż po procesie rozwodowym, gdy jeden z rodziców całkowicie pozbawiony praw rodzicielskich lub posiadający ograniczone prawa rodzicielskie porywa dziecko. Wówczas wyrok rozwodowy jest podstawą do podjęcia odpowiednich działań przez policję. Jednak nierzadko się zdarza, że organy ścigania nie interweniują od razu i wtedy od momentu uprowadzenia do chwili rozpoczęcia poszukiwań upływa jakiś czas. Czas ten jest w stanie racjonalnie wykorzystać prywatny detektyw. Drugi rodzaj uprowadzeń ma miejsce w sytuacji, gdy porwania dokonuje rodzic posiadający pełnię praw, a następnie wbrew wiedzy i woli drugiego ukrywa miejsca pobytu dziecka. W takiej sytuacji policja nie ma podstaw, by podjąć kroki zmierzające do odebrania dziecka, gdyż takie działanie nie jest złamaniem prawa.

Porwania dla okupu

Ten rodzaj uprowadzeń wzbudza najwięcej emocji i stresu. W sytuacji, gdy zagrożone jest zdrowie i życie osób nam najbliższych liczy się każda sekunda. Jak najszybsze i trafne ustalenie sprawców porwania oraz miejsca przetrzymywania osoby uprowadzonej to klucz do uwolnienia jej z rąk porywaczy i zapewnienia bezpieczeństwa.

Zaginięcie osoby bliskiej

Coraz częściej słyszy się o osobach, które przepadły bez śladu. Powodem może być nie tylko poważna choroba czy konflikty z najbliższymi. Czasem w tle zaginięcia są także długi czy porachunki, a osoba, która z dnia na dzień przepadła niczym przysłowiowy kamień w wodę, tak naprawdę zamierzenie ukrywa się przed światem.

Dlaczego nie warto działać na własną rękę

Poszukiwanie osób to trudne i złożone działanie, wymagające doświadczenia, oraz profesjonalnego przygotowania. Jeżeli podejmiemy się wyzwania, by samodzielnie uruchomić procedurę poszukiwawczo – śledczą, szybko możemy przekonać się, że nie jest to tak proste, jak na to liczyliśmy. Ponadto towarzyszące porwaniom i zaginięciom emocje takie jak silny stres czy rozpacz wcale nie ułatwiają podjęcia przemyślanch działań na własną rękę. Możemy źle interpretować fakty, dochodząc do błędnych i pochopnych wniosków oraz niejednokrotnie tracąc tak cenny w przypadku zaginięć czas.

Niezbędne kroki po zaginięciu osoby bliskiej

Nie ulega wątpliwościom, że po zaginięciu osoby bliskiej liczy się podjęcie w pełni profesjonalnych działań bez zbędnej zwłoki. Organy ścigania nie zawsze podejmują natychmiastowe działania. Podczas gdy po odnotowaniu faktu zaginięcia osoby nieletniej lub schorowanej albo uprowadzenia dla okupu poszukiwania są podejmowane niemalże od razu, tak w przypadku zaginięcia zdrowych, dorosłych osób z reguły mija kilka dni, nim służby zarządzą poszukiwania. Warto więc równolegle ze zgłoszeniem sprawy zaginięcia na policję udać się do prywatnego detektywa. Może się zdarzyć, że dana osoba została porwana chociażby w celu handlu żywym towarem lub wykorzystania w pracy za granicą. W takich sytuacjach szybkie podjęcie odpowiednich kroków pomoże w uwolnieniu danej osoby jeszcze w pierwszych chwilach po uprowadzeniu. Im dłużej będziemy zwlekać z rozpoczęciem poszukiwań, tym trudniejsze może okazać się odnalezienie osoby zaginionej.

Nie oznacza to jednak, że mamy zbagatelizować zgłoszenie sprawy na policję. Nie zapominajmy, że organy ścigania mają kompetencje chociażby do legitymowania oraz przesłuchiwania osób podejrzanych, zatem mogą stać się przydatnym partnerem w poszukiwaniach prowadzonych przez detektywa.

Ponadto, po przyjęciu zgłoszenia o zaginięciu danej osoby informacje na jej temat są wprowadzane do ogólnopolskiego systemu policyjnego. Obecnie, wskutek uczestnictwa Polski w strefie Schengen, dostęp do tych danych mają policjanci z prawie każdego kraju Unii Europejskiej, a także spoza niej, jak chociażby z Islandii czy Norwegii. Może się zdarzyć, że podczas rutynowej kontroli policjanci wylegitymują osobę poszukiwaną. Co do zasady zatrzymanie takiej osoby jest możliwe tylko wówczas, gdy jest ona nieletnia bądź poszukiwana z ważnych powodów, takich jak chociażby list gończy. W każdym innym przypadku osoba ta jest tylko informowana o fakcie poszukiwana jej przez najbliższych. Jeżeli wyrazi zgodę, policjanci mogą przekazać rodzinie informacje o jej odnalezieniu.

Co ustali detektyw

W odróżnieniu od organów ścigania, prywatny śledczy niezwłocznie podejmuje się poszukiwań osób zaginionych. Warto zlecić to zadanie profesjonalnym i doświadczonym detektywom – Biuro Detektywistyczne Rangotis działa na rynku już przeszło 20 lat, niejednokrotnie pomagając skutecznie w odnalezieniu osób zaginionych. W każdym przypadku nasz zespół przygotuje spójną strategię, która ma za zadanie wspomóc jak najszybsze odnalezienie poszukiwanej osoby. A trzeba zdawać sobie sprawę, że ze względu na złożoność i podłoże problemu, każda sprawa zaginięcia jest przypadkiem indywidualnym i nie podlega jednemu, z góry ustalonemu wzorcowi działania. Inna jest zatem specyfika poszukiwania dziecka uprowadzonego przez jednego z rodziców, odmienna w sytuacji poszukiwania krewnych, którzy ukrywają się celowo, a jeszcze bardziej zróżnicowana w przypadku osób porwanych dla okupu.

W pierwszej kolejności prywatny detektyw zbierze jak najwięcej obiektywnych informacji dotyczących osoby zaginionej, które pozwolą nie tylko na szybkie, ale przede wszystkim skuteczne odnalezienie tej osoby. Ustali w szczególności:

  • możliwe przyczyny zniknięcia danej osoby
  • okoliczności, w jakich doszło do zaginięcia
  • schemat dnia poszukiwanej osoby
  • dane ewentualnych świadków zdarzenia
  • kontakty zawodowe oraz towarzyskie osoby zaginionej

Po zebraniu tych istotnych informacji, detektyw podejmuje dalsze kroki zmierzające do ustalenia większej ilości szczegółów, przygotowuje taktykę i określa poszczególne etapy działania. Należy przy tym zaznaczyć, że prywatny śledczy nie lekceważy żadnych sygnałów, śladów ani poszlak, jakie pojawiają się na różnych etapach prowadzonego przez niego śledztwa. Każdą nową wskazówkę bada z największą rzetelnością i dokładnie ją analizuje.

Poszukując osób zaginionych detektyw podejmuje również współpracę z organami ścigania, a także fundacjami zajmującymi się poszukiwaniem osób.

Dodatkowo po wykonaniu zlecenia detektyw przygotuje raport, który jest szczegółowym udokumentowaniem podjętych przez niego czynności i dokonanych ustaleń. Tak przygotowany i skompletowany materiał może być w całości wykorzystany jako obiektywny dowód w postępowaniu procesowym, a ponadto sam detektyw może być przesłuchany w charakterze świadka.

Zapraszamy na naszą stronę internetową www.detektyw.com.pl na której znajdą Państwo więcej informacji na temat świadczonych przez nas usług.

+48602767695