Zaginięcie lub porwanie bliskiej nam osoby jest poważną sprawą niezależnie od jej wieku. Szczególnie niepokojące są przypadki, gdy zaginie dziecko lub osoba cierpiąca na zanik pamięci lub różnego rodzaju upośledzenie umysłowege. Pojawia się wówczas wiele pytań i wątpliwości, czy poradzi sobie bez nas i co się z nią dzieje. Same działania poszukiwawcze policji są często ograniczone, dlatego rodzina jest zmuszona uzupełnić je o pomoc prywatnego detektywa. W tym artykule opowiemy, jak wygląda postępowanie podczas porwań i poszukiwań osób zaginionych.

Specyfika działalności biur detektywistycznych


Na rynku jest wiele agencji detektywistycznych, jednak do poszukiwania osób zaginionych powinno się znaleźć firmę, która się w tym specjalizuje. Przede wszystkim powinna być ona przystępna, profesjonalna i wieloaspektowa organizacja wywiadowcza, zajmująca się lokalizowaniem osób zaginionych. W razie wątpliwości możemy poprosić o potwierdzenie sukcesów danego detektywa. Jeśli je ma – z pewnością chętnie się nimi podzieli.

Reputacja firmy detektywistycznej jest istotna. Zadowalające wyniki są priorytetem i nie zapominajmy, że odnajdowanie zaginionych osób jest niezwykle wymagającym zadaniem. Przede wszystkim detektyw powinien mieć szerokie spektrum rozumienia okolicznościw, w jakim zaginął nasz bliski w kontekście sytuacji zarówno sytuacji rodzinnej, jak i społecznej. Detektyw powinien mieć też na względzie ewentualne choroby lub inne istotne kwestie. W przypadku zaginięć i porwań liczy się bowiem każdy, nawet najmniejszy szczegół.  Wszystko to powinno być ugruntowane w aktualnie obowiązujących normach prawnych – także w przepisach procedury karnej.

Wymogiem jest, by agencja detektywistyczna korzystała z wywiadu open-source, badań terenowych i legalnego pozyskiwania prywatnych danych. Odbywa się to przy pomocy tradycyjnych oraz nowoczesnych narzędzi. Mogą być to:

 • drony z termowizją
 • noktowizory
 • specjalne oprogramowanie komputerowe

W skład wchodzą oczywiście inne narzędzia, które mogą pomóc w poszukiwaniach. Każdy detektyw może mieć swoje metody, ale ważne jest, by było ich wiele. Może to znacznie ułatwić i przyspieszyć poszukiwania.

Porwania i poszukiwania osób zaginionych – czym jest status nieustalonej tożsamości?
Poszukiwanie zaginionych często wiąże się z weryfikacją spośród ludzi, którym nadano status NN. Zdarza się, że zaginieni całkowicie tracą pamięć albo z powodu urazu głowy nie potrafią określić swojej tożsamości. Niektórzy z nich kierowani są do przytułków, domów dziecka albo w gorszym przypadku zostają bezdomnymi. Nierzadko nie radzą sobie i umierają, szczególnie jeśli nie są w stanie sobie sami poradzić. Nie zawsze lokalne służby mogą określić tożsamości takiej osoby, dlatego nadaje jej się status NN.

Wspominamy o tym nie bez powodu – dobra agencja detektywistyczna potrafi zweryfikować dozwolone prawem informacje co do osób ze statusem NN. Jest to nierzadko kluczowe dla rozwiązania sprawy w możliwie jak najkrótszym czasie. Kiepski detektyw nieuwzględniający takiej czynności może przykładowo wykonać mnóstwo zbędnych działań, podczas gdy rozwiązanie jest tak blisko. To wiąże się z dodatkowymi kosztami i stratą czasu dla Klienta. Dlatego dobry usługodawca jest niezwykle ważny w przypadku porwań i zaginięć. 

Poszukiwanie osób zaginionych przez detektywa – dyskrecja


Nie trzeba nikogo przekonywać, jak istotna jest dyskrecja przy poszukiwaniu osoby zaginionej. Tyczy się to w szczególności członków rodziny, którzy są osobami publicznymi.  Właśnie w takich sytuacjach szum medialny jest bardzo głośny głośny, co wbrew pozorom nie zawsze wpływa korzystnie na sprawę, a może bardzo utrudniać wszelkie czynności. Wszystko zależne jest rzecz jasna od okoliczności zaginięcia, ale czasem lepiej jest działać w tajemnicy. Dobra agencja detektywistyczna potrafi poprawnie ocenić priorytety poszukiwań. Nie ukrywajmy – duża ilość informacji w mediach jest świetną reklamą, ale preferencje klienta zawsze muszą być na pierwszym miejscu. Amatorzy nie uszanują zasady poufności, dlatego unikajmy ich dla dobra sprawy.

Porwania i poszukiwania osób zaginionych – zdrowie psychiczne rodziny

Ponadto poszukiwanie osób zaginionych niemal w każdym przypadku wiąże się zarówno z pomocą prawną, jak i psychologiczną dla rodziny. Zaginienia i porwania generują niewyobrażalny stres – szczególnie, gdy sprawa dotyczy zaginionego dziecka i osób ubezwłasowolnionych.

Pomoc wykwalifikowanego psychologa może być nieoceniona. Poszukiwanie osoby zaginionej wymaga nieraz uwzględnienia ewentualnej próby samobójczej. Trudno się nie zgodzić, że bardzo trudno jest być stabilnym emocjonalnie w tak ciężkich sprawach. Dobra agencja detektywistyczna musi wiedzieć, jak postępować w każdym przypadku. Nie powinna wyrządzać dodatkowych szkód dla rodziny, która najprawdopodobniej aktualnie przeżywa najcięższe chwile w swoim życiu.

Detektywi, a współpraca z innymi służbami
Gdy decydujemy się na zatrudnienie specjalistów od szukania osób zaginionych, nie obędzie się bez weryfukacji, jak dana agencja współpracuje z innymi służbami. W przypadku zaginięć i porwań pierwsze kroki musimy kierować na policję. Dobry detektyw sam nawiąże kontakt z organami, które mogą pomóc i musi to zrobić niezależnie od naszego zgłoszenia. Czynności poszukiwawcze zawsze muszą być odpowiednio skoordynowane. Wówczas jest szansa na wysoką skuteczność. Agencja detektywistyczna z doświadczeniem zatrudnia profesjonalnych śledczych, którzy doskonale znają mechanizmy działania służb i potrafią utrzymać skuteczny kontakt z jednostką policji. 

Jakie informacje należy podać w przypadku zaginięcia członka rodziny?

Gdy wydarzy się tragedia i zaginie nasza ukochana osoba, musimy podać jak największą ilość informacji. Mogą one znacząco pomóc w poszukiwaniach i wpłynąć pozytywnie na skuteczność. Jakie to informacje?

 • nazwisko i imię;
 • dzień, miesiąc, rok, a także miejsce urodzenia;
 • adres zameldowania i miejsce zamieszkania lub ostatniego pobytu;
 • data zniknięcia (kiedy ostatnio widzieliśmy daną osobę i mieliśmy z nią kontakt?);
 • czas zniknięcia (możliwie dokładna godzina)
 • ostatnia lokalizacja pobytu, jaką znamy;
 • dokładny opis ubioru i tego, co osoba miała przy sobie
 • prawdopodobna trasa, którą poruszała się osoba;
 • charakter, stan psychiczny, choroby, usposobienie
 • wykonywany zawód, związki parnerskie, zainteresowania;
 • relacje z innymi ludźmi, okoliczności, które poprzedza zniknięcie;
 • wygląd zewnętrzny zaginionego, wzrost, budowa ciała, kolor włosów, zarost, kolor oczu, pochodzenie etniczne, zmiany związane z wiekiem
 • znaki szczególne (blizny, kolczyki, tatuaże itp.)


Nie bez znaczenia są również dodatkowe informacje. Mogą być to cechy rozwoju anatomicznego, znamiona stan uzębienia, grupa krwi. Powinno się też zostawić do dyspozycji śledczych aktualną fotografię, która obejmuje: twarz na wprost i z profilu, całej sylwetki. Przydadzą się też dokumenty medyczne, prześwietlenia – mogą pomóc w przypadku badań dotyczących identyfikacji osobistej. 

Jakie mogą być potencjalne przyczyny zaginięcia?

W oparciu o praktykę najbardziej  doświadczonych śledczych, możemy wyróźnić prawdopodobne i jednocześnie najczęstsze przyczyny zaginięć:

 • wypadek – drogowy: nagła śmierć, utonięcie,  upadek z wysokości;
 •  stan chorobowy, pogarszające się zaburzenia psychiczne;
 • utrata pamięci;
 • samobójstwo;
  katastrofa z przyczyny człowieka albo z przyczyn naturalnych (np. klęska żywiołowa)
 • sytuacja, kiedy osoba poszukiwana ze względu na okoliczności nie może lub nie chce zdradzić miejsca pobytu (lub celowo się ukrywa)
 • osoba była ofiarą przestępstwa, którą popełnia nieznana osoba lub nawet z dalszego lub bliższego otoczenia
 • porwanie

Zdarza się, że powodem zaginięcia jest wstąpienie do różnych niebezpiecznych stowarzyszeń – np. do sekty religijnej. Najczęściej organizatorów tego typu organizacji  interesuje głównie stan materialny ich ofiar. W przypadku zaginięcia jednej osoby, konieczne jest natychmiastowe przejęcie wszelkich transakcji, które związane są z własnościami takiej osoby. Robimy to, by zapobiec przykładowo zajęcia nieruchomości przez osoby trzecie. Ofiary takich organizacji w większości przypadków samodzielnie wracają albo odnajdują się w szpitalach w mieście, z którego pochodzą lub w najbliższym regionie. Ofiarami mogą być osoby niepełnoletnie, chore psychicznie, osoby starsze z zanikami pamięci oraz osoby, które mają problemy z zażywaniem środków odurzających.

Porwania i poszukiwania osób zaginionych – zniknięcia tajemnicze

Zdarzają się przykładowo przypadki odnalezienia osób z amnezją wsteczną, czyli utratą pamięci z poprzedniego życia. Jednocześnie jednak te osoby nie tracą w większości przypadków nabytych umiejętności społecznych, czy też zawodowych. Tym samym potrafią zadbać o siebie i rozpoczynają nowe życie, ale nie pamiętają o swoich bliskich sprzed czasu, w którym stracili pamięć. Nierzadko potrafią utrzymać zadbany wygląd, który pozwala wnioskować, że dana osoba nie jest bezdomnym włóczęgą.

Niektóre ofiary utraty pamięci wspominają, że świadomość tego, co się dzieje odzyskały nagle. Jednak nie potrafiły zrozumieć i wytłumaczyć kim są oraz, jak trafiły konkretne miejsce. Znany jest przypadek osoby, która była z zawodu operatorem maszyn. Udała się ona w 2000 roku do urzędu pracy, by otrzymać zatrudnienie. Jakiś czas później osoba ta została odnaleziona, a badania lekarskie ofiary nie wykazały przyczyny utraty pamięci. Nawet badania krwi pod kątem 750 pozycji substancji alkoholowych, odurzających, a także innych silnych substancji również nie przyniosły żadnych rezultatów.

Te informacje mogą dawać nadzieję członkom rodzin, że ich ukochana osoba wkrótce się odnajdzie. Jednak podczas poszukiwań nie możemy polegać tylko na nadziei. Rodziny, które doświadczyły zaginięć bliskich osób po latach wolą dowiedzieć się nawet najgorszej prawdy, zamiast żyć w nieświadomości. Nieświadomość może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych i niepokoju. Dlatego właśnie warto robić na początku poszukiwań wszystkiego, co w naszej mocy, bowiem właśnie w pierwszych godzinach zaginięcia jest największa szansa na odnalezienie. Później ona maleje. 

+48602767695